Atölyelerle ilgili sorular, yanıtlar

 

 1.  Tersine Mühendislik atölyesinin adı bir garip değil mi? Değil, çünkü tam olarak bunu yapıyoruz. Yaptığımız iş yazılmış hikâyeleri, nasıl kurulduğunu görmek için sökmek. Hedef,  bu atölyede öğrendiğimiz tekniği kendi yazma deneyimimizde kullanmak.  Tıpkı bir radyo yapmak için, evdeki radyoyu söküp içine bakmak gibi. Üstelik daha az tehlikeli, orada radyoyu hiç kapatamamak var.
 2. Tersine Mühendislik atölyesi “yazarlık” anlamında uygulamalı bir atölye  mi? Hayır, değil. Önce okurluğumuzun tozunu alıyoruz, atölye süresince öykü kurmanın başka başka unsurlarını görmek için öyküler okuyup söküyoruz, birlikte. İki saatlik buluşmalar, hem genel teorik bilgileri hem de özel olarak okunan öyküye ilişkin teknik çözümlemeleri içeriyor. 
 3. Tersine Mühendislik atölyesi ne kadar zamandır sürüyor? Bu yazının güncellendiği tarihte, Aralık 2020 itibariyle toplanacak atölye için 46. grup oluşturuluyor. İyice kıvamını bulmuş, olgunlaşmış bir atölye yani.
 4. Hangi atölyeye önce katılmalıyım?  Önce “Tersine Mühendislik”-okurluk yani-  sonra çerçevenin biraz daha genişletildiği “Hikâyeler Nereden Geliyor?” atölyesi  sonra da daha nadiren ve dar gruplarla açılan  “Yazarlık”  atölyesi-“Artık Yazıyoruz!”- Yirmi yıllık yazarlık hocalığı deneyimimden öğrendiğim bir şey var: Yazdığımızı başkalarıyla paylaşmak, kaç yaşında olursak olalım bizi bir parça zorlar, bu nedenle ilk iki atölyeyi birlikte alarak hem bir terminoloji ve ilgi ortaklığı hem de ortak örneklerle sahip insanlar bir araya geldiklerinde birlikte çalıştığımız “Artık Yazıyoruz!” atölyelerinin daha verimli geçtiğini gördük. Bu bizim kuralımız oldu; 15 kişilik yazarlık gruplarına katılmak için ilk iki atölyeyi almak gerekiyor. 
 5. Atölyelere devam zorunluluğu var mı? Bir bakıma var tabii, neden ders kaçırasınız ki zaten. Ama artık atölye içeriği sabitlendiğinden, kendi grubunuzda kaçırdığınız derslerden birini, bir başka turda yakalayarak telafi edebilirsiniz. (Birden fazla ders kaçırmamaya çalışmanızı öneriyoruz. Bir haftadan fazlasının telafiye kalmasının da verimliliği düşürdüğünü fark ettik.) 
 6. Online atölyeler de yüz yüze atölyeler kadar verimli geçiyor mu? Katılımcılarımızın deneyimi online atölyenin de çok verimli olduğu yönünde. Kendi evinizde, trafikle boğuşmadan, huzursuzluktan uzak, dikkatinizi dağıtacak unsurlardan uzak bir biçimde dersi dinleme fırsatı yarattığını söylüyorlar. 
 7. Online atölyede derse katılım nasıl düzenleniyor? İlk iki atölye çok büyük oranda Beliz Hoca’nın anlatımı üzerine kurulu. Her dersin sonunda katılımcılara ayrılan soru süresi dışında katılımcıların dersi not alarak dinlemesi bekleniyor. Bugüne kadar edindiğimiz atölye deneyimi eldeki yoğun içeriğin odaklanarak kavranması için en doğru yöntemin bu olduğunu gösterdi. Bu hem katılımcıların birbirlerinden zaman çalmasını engelliyor, hem de buluşmayı olabildiğince verimli kullanmamıza olanak sağlıyor. Yani yüz yüze atölyede de online buluşmalarda da, ilk iki atölye, katılımcıların daha çok dinleyici pozisyonunda olmasını öngörüyor.
 8. Yakın zamanda yüz yüze buluşma planlanıyor mu? Ocak ayına kadar yüz yüze atölye yapmama kararı aldık. Atölyenin üç aşaması da online buluşmalarla yapılmaya devam edecek. Aralık ayı gibi bahar ayları için bir öngörüde bulunup bulunamayacağımızı yeniden değerlendireceğiz.
 9. Bu sitede bulamadığım ve öğrenmek istediğim bilgileri (ücret gibi, atölye mekânı gibi) nasıl öğreneceğim?  0530 474 73 80’e  adınızı ve ilgilendiğiniz atölye ile ilgili detaylı bilgi istediğinizi belirten bir  whatsapp mesajı yazarak.
 10. Atölyelerle ilgili bilgi almak için paylaştığınızı kişisel bilgileriniz (mail adresi, telefon gibi) başka amaçlarla kullanılmayacaktır.

3 comments:

 1. Merhaba Tersine Mühendislik Atölyesi Sayın Yetkilisi.

  Beliz Hoca’yı geçmişte gıyaben biliyordum. Fakat çalışmalarını yakından takip etme imkanım olmadı. Bir yılı aşkın süredir Almanya’a iltica etmiş bulunuyorum. Atölye çalışmalarınızı internet üzerinden abone olarak izleme imkanı var mı? Bunun için ne yapmam gerekiyor.

  Saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir