12 Eylül’de Ankara’da yeniden.

Ankara’da Mülkiyeliler Birliği’nde 12 Eylül’den başlamak üzere toplam beş perşembe akşamı 19:00-21:00 saatleri arasında Tersine Mühendislik: Yazmak için Okumak atölyesi için Mülkiyeliler Birliği’nde bir araya geliyoruz. Mülkiyeliler Birliği Kızılay Konur sokak No:1’de. Kayıtlar başladı.

Bu atölye dizisinin 32.sini yapıyor olacağız. Yani iyice kıvamını bulmuş, yoğunlaşmış, fazlalıklardan arındırılmış, katılımcıların ihtiyaçlarına göre hep yeniden şekillenerek olgunlaşmış bir atölye bu.

Atölyenin temel amacı yazarken ne yaptığımızı bilmek. İlham beklemek yerine plan yapmayı öğrenmek. Bir yapı ve teknik fikrine sahip olmak. Niye yazdığımızı bilmeden ne yazacağımızı bilemeyeceğimizi anlamak. Buradaki niye sorusunun yanıtının öyküdeki unsurları bir arada tutacak ve nelerin dışarıda bırakılacağına karar vermemizi sağlayacak bir filtre olduğunu görmek.

Ev ödevsiz, “dersin derste öğrenildiği” bir yöntemle çalıştığımız bu atölyelerde daha önce hiç okumadığımız gibi okumaya başlıyoruz. Atölyelere katılanların ortak refleksi daha önce bu okuma yöntemiyle karşılaşmadıkları için hayıflanmak oluyor. Ama şair öyle yazdığı için biliyoruz ki, “hiç bir şeye geç kalınmaz.”

Her buluşmada  birlikte bir öykü okuyor ve bir hikâyenin nasıl kurulduğunu anlıyoruz. Konuştuğumuz hemen her şey, “kendimiz yazarken de bunu aklımızda tutmalıyız, kullanmamız gereken araçlar bunlar, hikâye böyle oluşturuluyor”a çıkıyor. Yani atölyenin bu ayağı  pratik bir uygulama içermediği halde, yazma yönteminize doğru çalışıyor. O nedenle “evet, herkes yazabilir” diyoruz. Yazmaya okumaktan başlıyoruz.

Atölye programını okuyup “atölyede ne yapıyoruz?” sorusunun yanıtını aldınız diyelim, hâlâ aklınıza takılan kimi sorular var, onların yanıtlarının bir kısmına da kavuştunuz.

İsterseniz bir de atölyelere  katılanlar ne demişler ona bakın.  Karar verir gibi olduysanız, burada bulamadığınız  bilgiler, aklınıza takılan sorular ve kayıt için  info@belizgucbilmez.com adresine mail atabilirsiniz.İlginizi çekebilir:  2 Mayıs'ta ilk online "Tersine Mühendislik: Yazmak için Okumak" Atölyesi başlıyor.

2 comments:

  1. Merhaba Beliz hanım,

    Öncelikle bu yaratıcı girişiminiz için sizi kutlarım, heyecan ve ilham verici!
    Ankara’da 12 Eylül’de başlayacak olan atölyenize ben de katılmak isterim ve kayıt için beni yönlendirirseniz sevinirim.

    Güzel bir gün dileğiyle sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir