İstanbul’da Nisan dönemi Tersine Mühendislik Atölyesi

Bu atölye iyi bir okur olmak ya da yazmaya başlamak isteyenlere, halihazırda yazanlara, senaristlere, oyun yazarlarına, sinema ve tiyatro yönetmenlerine, dramaturglara yöneliktir. Hedeflerimiz şunlar:

  1. Öncelikle daha iyi bir okur olmayı hedefliyoruz. Filmde, romanda, öyküde ya da oyunda ne anlatıldığı ile değil de, nasıl anlatıldığı ile ilgilenecek duruma gelmeyi. Bunun önemi şurada; sanat yapıtları tasarımdır ve ve o tasarımı görebilmek alınan zevki arttırır, ilişkimizi derinleştirir.  Yönetmen ya da yazar filmiyle, hikâyesiyle bizim için taş taş bir dünya kurar. Belli bir teknikle. O tekniği görmediğimizde bizim için kurulan haşmetli, hünerli yapıyı da göremeyiz. O zaman da geriye kuru bir hikâye özeti kalır. 
  2. Ne yaptığımızı bilerek yazmayı hedefliyoruz. Sevdiğimiz yazarların kitaplarından kendimize nasıl yazarlık hocaları yaratabileceğimizi öğreniyoruz. Bununla ilgili şurada kısa bir video var:  www.mektebihayal.com
  3. Bir kez plan kurmayı öğrendiğimizde bunu istediğimiz bütün mecralarda- öykü, roman, oyun, senaryo- kullanabilecek duruma geliyoruz.
  4. Bir metni sinemaya ya da tiyatroya uyarlarken veya bir oyunun dramaturgisini, rejisini yaparken metnin taşıyıcı kolonlarını görmeye başladığımızda ne yapmamız gerektiğini daha iyi anlıyoruz. Bu da kurduğumuz yapının sağlam biçimde ayakta kalmasını sağlıyor.

Atölye mekânı Asmalı sahne.

Adres : Asmalı Mescit mah, İstiklal Caddesi, Hoş Apt, Yemenici Abdüllatif Sk. No:9, 34430 Beyoğlu/İstanbul

7 Nisan’dan başlayarak beş hafta boyunca her pazar 14:00- 16:00 saatleri arasında buluşuyoruz.

Atölye programı için:

Atölyelerle ilgili aklınıza takılabilecek sorular için: http://www.belizgucbilmez.com/ankara/atolyelerle-ilgili-sorular-yanitlar/

Katılanların görüşleri için: http://www.belizgucbilmez.com/ankara/katilanlar-anlatsin/

Bilgi almak ve kayıt olmak için info@belizgucbilmez.com’a mail atabilirsiniz.FacebookTwitterGoogle+Paylaş

İlginizi çekebilir:  İstanbul'da 21 Eylül'de başlıyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir