Kasım’da İstanbul…

İstanbul’da 25-29 Kasım tarihleri arasında yoğunlaştırılmış, beş akşam 19.30-21:30 saatleri arasında buluşacağımız bir programa başlıyoruz. Buluşma mekanı Beşiktaş Çarşısı’nın hemen arkasındaki Container Beşiktaş. Ihlamurdere  caddesindeki Arçelik mağazasının karşısındaki sokak, A101 mağazasının yanı. Program toplam on saatlik.

Tersine Mühendislik: Yazmak için Okumak atölyesinin içeriği sabit olduğu için herhangi bir turda kaçırdığınız dersi bir başka sefer -hatta dilerseniz denk geldiğiniz başka bir şehirde- yakalayıp, yer bulursanız dinleyebiliyorsunuz.  Ayrıca her dersin başında bir önceki dersi tekrar ediyoruz, devamlılık tabii ki önemli ama bir ders kaçırdığınızda genel süreci takipten kopmayacağınız şekilde oluşturulmuş bir program bu. Fakat birden fazla ders kaçırma ihtimaliniz kayıt yaptırırken bile yüksekse, atölyeye katılmak için daha uygun bir zamanı seçmeyi düşünebilirsiniz. 

Atölye programını okuyup “atölyede ne yapıyoruz?” sorusunun yanıtını aldınız diyelim, hâlâ aklınıza takılan kimi sorular var, onların yanıtlarının bir kısmına da kavuştunuz.

İsterseniz bir de atölyelere  katılanlar ne demişler ona bakın.  Karar verir gibi olduysanız, burada bulamadığınız  bilgiler, aklınıza takılan sorular ve kayıt için  info@belizgucbilmez.com adresine mail atabilirsiniz.

Üç aşamalı atölye programının ilk aşaması olan (2. aşama “Hikâyeler Nereden Geliyor” başlığı altında bu kez sinemada, tiyatro oyunlarında ve romanlarda ilk atölyedeki teoriyi sınıyor ve çerçeveyi geliştiriyoruz, 3. aşama ise “Artık Yazıyoruz” tek tek katılımcıların projesi üzerinden çalıştığımız uygulama atölyesi)  bu atölyede her buluşmada birlikte bir öykü okuyor ve bir hikâyenin nasıl kurulduğunu anlıyoruz. Tersine Mühendislik: Yazmak için Okumak atölyelerinde yaptığımız iş yazılmış hikâyeleri, nasıl kurulduğunu görmek için sökmek. Hedef,  bu atölyede öğrendiğimiz tekniği kendi yazma deneyimimizde kullanmak.  Tıpkı bir radyo yapmak için, evdeki radyoyu söküp içine bakmak gibi. Böylece sevdiğimiz yazarların, sevdiğimiz kurmacalarından kendimize “yazarlık hocası” yaratmayı öğrenmiş oluyoruz. Ne yaptığımızı bilerek yazıyor, ilham denen mızmız periyi beklemekten kurtuluyor, kurmacaların muazzam yapısına hayran olmayı öğreniyoruz. Bu atölye sadece halihazırda yazanları değil, yazmak isteyenleri ve okurluğunu profesyonel düzeye çıkartmak isteyenleri de ilgilendirecek bir programa sahip. Yirmi yıllık yazarlık hocalığı deneyimiyle, yazmanın pedagojisi üzerine düşünülerek hazırlanmış bu atölyeye özgü okuma ve yazma tekniği ile tanışmak isteyenlerle bir araya geliyoruz.

İlginizi çekebilir:  Mart ayında Ankara ve İstanbul

Bu ilk turda Raymond Carver’dan öyküler okuyoruz ama öyküler hep bu atölyeye özgü teorik çerçeveyi örneklendirmek için kullanılıyor. Yani her öykü bir teorik meseleyi konuşmak için örnek uygulama olarak okunuyor.  Konuşulan hemen her şey, “kendimiz yazarken de bunu aklımızda tutmalıyız, kullanmamız gereken araçlar bunlar, hikâye böyle oluşturuluyor”a çıkıyor. Yani atölye içeriği bu atölyeye özgü bir okuma yönteminden geçerek bir yazma yöntemine doğru çalışıyor.Bu metotla tanışmak katılımcıların hem kurmaca okurluğunu geliştiriyor hem de yazarken ne yaptıklarını bilmelerini sağlıyor.  O nedenle “evet, herkes yazabilir” diyoruz. Yazmaya okumaktan başlıyoruz.

Mekân bilgisi: Beşiktaş çarşısının hemen arkasında Türkali, Yeniyol sok., 13B adresindeki Container Beşiktaş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir