Mart ayında Ankara ve İstanbul

Mart ayına “Tersine Mühendislik: Yazmak için Okumak” atölyelerinin iki şehirde gerçekleşecek buluşmalarıyla giriyoruz. İstanbul’da Theatron Yeldeğirmen’de, Ankara’da Farabi Sahnesi’nde olacağız. Kayıtlar başladı. Bu dörder günlük yoğunlaştırılmış programlara katılmak için yerinizi ayırtın.

Bilgi almak ve kayıt olmak için atölye numaramıza whatsapp mesajı atabilirsiniz.
0530 474 73 80
Ev ödevsiz, “dersin derste öğrenildiği” bir yöntemle çalıştığımız bu atölyelerde daha önce hiç okumadığımız gibi okumaya başlıyoruz. Atölyelere katılanların ortak refleksi daha önce bu okuma yöntemiyle karşılaşmadıkları için hayıflanmak oluyor. Ama şair öyle yazdığı için biliyoruz ki, “hiç bir şeye geç kalınmaz.” Bu atölye daha iyi bir okur/izleyici olmak ya da yazmaya başlamak isteyenlere, halihazırda yazanlara, senaristlere, oyun yazarlarına, sinema ve tiyatro yönetmenlerine, dramaturglara yöneliktir. Yani hem mesleği gereği okumak yazmak zorunda olanlara, hem de okumayı ya da yazmayı zevkten ölerek yapmak isteyenlere kapılarımız açık.

Tersine Mühendislik: Yazmak için Okumak atölyesinin içeriği sabit olduğu için herhangi bir turda kaçırdığınız dersi bir başka sefer -hatta dilerseniz denk geldiğiniz başka bir şehirde- yakalayıp, yer bulursanız dinleyebiliyorsunuz.  Ayrıca her dersin başında bir önceki dersi tekrar ediyoruz, devamlılık tabii ki önemli ama bir ders kaçırdığınızda genel süreci takipten kopmayacağınız şekilde oluşturulmuş bir program bu. Fakat birden fazla ders kaçırma ihtimaliniz kayıt yaptırırken bile yüksekse, atölyeye katılmak için daha uygun bir zamanı seçmeyi düşünebilirsiniz. 

Atölye programını okuyup “atölyede ne yapıyoruz?” sorusunun yanıtını aldınız diyelim, hâlâ aklınıza takılan kimi sorular var, onların yanıtlarının bir kısmına da kavuştunuz.

İsterseniz bir de atölyelere  katılanlar ne demişler ona bakın.  Karar verir gibi olduysanız, burada bulamadığınız  bilgiler, aklınıza takılan sorular ve kayıt için  whatsapp numaramıza bir mesaj atın.

Üç aşamalı atölye programının ilk aşaması olan (2. aşama “Hikâyeler Nereden Geliyor” başlığı altında bu kez sinemada, tiyatro oyunlarında ve romanlarda ilk atölyedeki teoriyi sınıyor ve çerçeveyi geliştiriyoruz, 3. aşama ise “Artık Yazıyoruz” tek tek katılımcıların projesi üzerinden çalıştığımız uygulama atölyesi)  bu atölyede her buluşmada birlikte bir öykü okuyor ve bir hikâyenin nasıl kurulduğunu anlıyoruz. Tersine Mühendislik: Yazmak için Okumak atölyelerinde yaptığımız iş yazılmış hikâyeleri, nasıl kurulduğunu görmek için sökmek. Hedef,  bu atölyede öğrendiğimiz tekniği kendi yazma deneyimimizde kullanmak.  Tıpkı bir radyo yapmak için, evdeki radyoyu söküp içine bakmak gibi. Böylece sevdiğimiz yazarların, sevdiğimiz kurmacalarından kendimize “yazarlık hocası” yaratmayı öğrenmiş oluyoruz. Ne yaptığımızı bilerek yazıyor, ilham denen mızmız periyi beklemekten kurtuluyor, kurmacaların muazzam yapısına hayran olmayı öğreniyoruz. Bu atölye sadece halihazırda yazanları değil, yazmak isteyenleri ve okurluğunu profesyonel düzeye çıkartmak isteyenleri de ilgilendirecek bir programa sahip. Yirmi yıllık yazarlık hocalığı deneyimiyle, yazmanın pedagojisi üzerine düşünülerek hazırlanmış bu atölyeye özgü okuma ve yazma tekniği ile tanışmak isteyenlerle bir araya geliyoruz.

Atölyeleri Instagram’dan takip etmek için

https://www.instagram.com/belizgucbilmez/?hl=tr

Ve Facebook hesabı

https://www.facebook.com/belizgucbilmezatolyeleri/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir