Online yazarlık atölyeleri: Ekim ayında iki farklı içerik

Dışarıdaki hayat üzerimize doğru kapanıyor gibi ama geçecek bugünler. Bu arada, galiba her zamankinden daha fazla kendimizi hatırlamaya ve güç toplamaya ihtiyacımız var. İnsan evladının ve aklının nelere kadir olduğunu hatırlamaya da. İnsanlık tarihine mağara resminden bu yana kesintisiz eşlik eden şu sanat denen alanın nasıl olup da onca savaş, kıtlık, ölüm, sürgün, kayıp dönemlerinde bize eşlik ettiğini görüp birlikte cesaret bulalım diye, 5-8 Ekim tarihleri arasında Tersine Mühendislik: Yazmak için Okumak atölyesi için dört akşam peş peşe Zoom programı üzerinden buluşuyoruz.

Yedi düveldeki okuma yazma sevdalıları ile dört gün boyunca günde ikişer saat buluşarak kurmacaların “büyülü” dünyasına bakıyoruz. Öğrenme heyecanı ne harikulade bir şeydi, onu hatırlıyoruz bir de.

? Kurmacanın hayatla ve gerçekle ilişkisinden, anlatmanın stratejilerine, zaten bildiklerimizi derleyip toplamaya, en aklı başında çağımızda, en doğru bildiklerimizi yeniden sınamaya girişiyoruz. Dersin derste öğrenildiği, ev ödevsiz bir zihinsel hazırlık süreci bu ilk aşama. Raflarımızda öylece duran en sevdiğimiz kurmacalardan, kendimize özel yazarlık hocası yaratmanın, yazanların nasıl yazdığını, kuranların nasıl kurduğunu öğrenmenin, görmenin, nihayet fark etmenin heyecanıyla yeniden başlıyoruz. Bu da, nasıl bir altyapıdan gelirse gelsin, içinde öğrenme hevesi ve heyecanı olan herkese açık bir program demek.? ⠀

Aşağıdaki linkte atölyelere katılanların görüşleri var. Burada da şimdiye kadar sık karşılaştığımız sorular…

http://www.belizgucbilmez.com/yazilar/tanikliklar/

? 0530 474 73 80 ? numaralı telefona whatsapp mesajı yazarak ayrıntıları öğrenebilir, atölyede yerinizi ayırtabilirsiniz. ⠀

? 5-6-7-8 Ekim tarihlerinde 19:30-21:30 saatleri arasında hep birlikte online olacağız.⠀

Hikâyeler Nereden Geliyor? Devam atölyesi?İkinci aşama “Hikâyeler Nereden Geliyor?” atölyesi ise 11 Ekim’de başlıyor. Dört hafta pazarları 16:00-18:00 saatleri arasında buluşacağız. Bu atölyeye hem daha önce ilk atölyeyi alanlar, hem de 5-8 Ekim atölyesini taze bitirmişler katılabilecek. Görselimiz diyor ki, açıklara ve derinlere doğru teorik çerçevemizi genişletmeye, ilk atölyede öykülerle kurulan çerçeveyi, kısa romanlar, filmler, tiyatro oyunları üzerinden birlikte sınamaya ve “Hikâyeler Nereden Geliyor?” sorusuna kadim bilgilerle yanıt vermeye devam ediyoruz.

İlginizi çekebilir:  Online Yaratıcı Yazarlık AtölyesiDerslerde görüşmek üzere… ⠀
Tasarımlar için atölyelerde tanıştığımız @zuzunundefteri‘ne ne kadar teşekkür etsek az. Ömrüne bereket.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir