Tersine Mühendislik video dersleri ve yeni bir online okul Mekteb-i Hayal

Artık Ankara, İstanbul, İzmir ve Eskişehir’de yaptığımız “Tersine Mühendislik: Yazmak için Okumak” atölyeleri dışında aynı tekniği uygulama örnekleriyle sunduğumuz video-dersler var. Bu video dersleri, söz konusu atölyelere çeşitli nedenlerle katılamayanlar, bir türlü karar veremeyenler ve atölyeye katılıp da tersine mühendislik tekniğini başka metinlerde sınamak isteyenler için hazırladık.

http://www.mektebihayal.comda hem genel olarak atölye içeriğini anlatan bir tanıtım videosu, hem de mail adresi bırakarak üye olanlar için ücretsiz bir ders var.

Siteye zamanla pek çok harika ders yüklemeyi hedefliyor ekip. Ama şimdilik sitede sadece Tersine Mühendislik dersleri var.

www.mektebihayal.com sitesine yüklenen ücret karşılığı satın alınan yaklaşık 45’er dakikalık iki video ders var. Bu dersleri bir kez satın aldığınızda, istediğiniz zaman, istediğiniz süreyle, keserek ya da bir seferde, izleyebiliyorsunuz.


1. Sabahattin Ali’nin o çok sevilen, çok okunan romanı Kürk Mantolu Madonna dersi

Bu video derste öyküleme ve çerçeveleme ilişkisi üzerinde duruluyor.

Dersin içeriği sitede şöyle geçiyor:

“Hiçbir hikâye bütün dünyayı ya da her şeyi anlatamayacağına göre, neleri hikâyesine dâhil edeceğine ilişkin bir filtre kurmak zorundadır. Bu filtre aynı zamanda neyin gerçek, neyin kurmaca olduğuna ilişkin bir sınır da oluşturur. Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna romanı bu çerçevelemenin çok belirgin olduğu ve büyük bir ustalıkla kullanıldığı metinlerden biridir. Beliz Güçbilmez iç ve dış anlatı fikrinin metnin içinde kaç kez tekrarlandığına bakarken, iç-dış diyalektiğinin hem yapısal bir unsur olduğunu, hem karakterlerin üretilmesinin yasası haline geldiğini, hem de metnin metaforlarının aynı diyalektikle kurulduğunu anlatıyor. Bu çok iyi bildiğiniz romanı bir kez de Beliz Hoca ile teknik hünerlerini görerek çözümlemek size yepyeni bir ufuk kazandıracak.”


2. Ben Anlatısı: Bir Hamlet yeniden yazımı olarak Fındık Kabuğu romanı

Bu ders, bazı öykülerin neden “ben anlatısı” ile kurulduğuna ve bunun ne anlama geldiğine odaklanıyor. Belirgin ve sabit bir bakış açısından anlatılan bir öykünün ne türden açılımları olabileceğine bakıyor. İkinci olarak da bir yeniden yazım örneği olmasıyla bir metnin başka metinlerle kurduğu ilişki üzerine düşünmek için bir fırsat yaratıyor. Ian McEwan, Hamlet metnini saf ve titizlikle kurulmuş bir polisiyeye dönüştürürken bize de bu türden bir metinde gerilimin  nasıl yaratıldığını, kurgulanmış, planlanmış o finale doğru nasıl ilerlediğini, demek ki;  öykülemenin nasıl oluşturulduğunu adım adım takip etmek için harika bir olanak sağlıyor.

İlginizi çekebilir:  1 Haziran'da Tersine Mühendislik: Yazmak için Okumak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir