4-9 Ekim İstanbul’da Kadıköy Emek Tiyatrosu’nda Öykü Kurma Teknikleri Atölyesi

Atölyenin çerçevesini öykü kurma fikri oluşturmaktadır. Tersine mühendislik yöntemiyle çözümlenecek metin örnekleriyle, anlatıcı, anlatı katmanı, anlatı zamanı ve metnin niyeti üzerinde durulacak, bütün bunlar birer yazarlık stratejisi olarak yeniden tarif edilecektir. Atölye “nasıl öykü kurulacağı”, bir başka deyişle nasıl olay dizisi yaratılacağı üzerinde durur.
Herhangi bir ön eleme, koşul falan yok atölyeye katılım için. İlgili ve istekli olmak yeter koşuldur. Atölyede yazarlığın öğretilebilir kısmı, yani teknik yanı ile ilgileniyor olacağız, zaman zaman ufak tefek ödevler olabilir ama hepsi keyfe keder. Atölye sırasında teknik görmek ve öğrenmek için, başka yazarları yazarlık sırları konusunda kendimize hoca tutmak için nasıl okuyacağımızı öğrenmenin yanısıra -ben buna tersine mühendislik diyorum- bir de elimizde atölyede üzerinde duracağımız olay dizisi kurma/öykü kurma/ plotting tekniği ile tamamı projelendirilmiş, senaryo, oyun metni, roman ya da kısa öykü olarak günü geldiğinde yazılmaya hazır dosyanız ile çıkmanız sağlanmaya çalışılacak.
Aslında en temelde anlamaya çalıştığımız, sinemada, romanda, tiyatroda ve öyküde hikâyeyi oluşturan unsurların nasıl olup da bir arada durabildiği. Onları bir arada tutan formülün nasıl üretildiği; bu bizi iyi okur ve iyi izleyici yaptığı ölçüde, yazmaya ve hikâye kurmaya da yaklaştırıyor.

Mekân Bilgisi:

Kadıköy Emek Tiyatrosu
Uzunçayır Caddesi Doğançay İş Hanı No:29/1
Hasanpaşa / Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 545 73 76
https://goo.gl/maps/FzhneKjwHpx

İlginizi çekebilir:  İstanbul'da 21 Eylül'de başlıyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir