İstanbulin… Hadi gelin!

Temmuz ayında İstanbul’da Kadıköy Emek  Tiyatrosu’nda yazarlık atölyesi var. Mesai içi ve mesai sonrası grup seçenekleri, bir hafta içi, bir de cumartesi günü olmak üzere iki buluşma ile toplam üç haftalık atölyeye, yazmak ve okumak ile ilgilenen herkes katılabilir.

Atölyenin çerçevesini öykü kurma fikri oluşturmaktadır. Tersine mühendislik yöntemiyle çözümlenecek metin örnekleriyle, anlatıcı, anlatı katmanı, anlatı zamanı ve metnin niyeti üzerinde durulacak, bütün bunlar birer yazarlık stratejisi olarak yeniden tarif edilecektir.

Atölye “nasıl öykü kurulacağı”, bir başka deyişle nasıl olay dizisi yaratılacağı üzerinde durur. Her türlü sorunuz için info@belizgucbilmez.com adresini kullanabilirsiniz.


Bu arada atölyelerle ilgilenenlerin sordukları sorulara şöyle yanıtlar verdim. Belki işinize yarar:

Herhangi bir ön eleme, koşul falan yok atölyeye katılım için. İlgili ve istekli olmak yeter koşuldur. Atölyede yazarlığın öğretilebilir kısmı, yani teknik yanı ile ilgileniyor olacağız, zaman zaman ufak tefek ödevler olabilir ama hepsi keyfe keder. Atölye sırasında teknik görmek ve öğrenmek için, başka yazarları yazarlık sırları konusunda kendimize hoca tutmak için nasıl okuyacağımızı öğrenmenin yanısıra -ben buna tersine mühendislik diyorum- bir de elimizde atölyede üzerinde duracağımız olay dizisi kurma/öykü kurma/ plotting tekniği ile tamamı projelendirilmiş, senaryo, oyun metni, roman ya da kısa öykü olarak günü geldiğinde yazılmaya hazır dosyanız ile çıkmanız sağlanmaya çalışılacak.
1. grubu seçenler 11 Temmuz’da başlayarak üç hafta boyunca salı günleri 11:00-14:00  arasında ve cumartesi günleri de aynı saatte bir araya gelecek ve toplam 18 saati tamamlayacak.
2. grup ise 13 Temmuz’da başlayacak perşembe günleri 18:30- 21:30 arası ve cumartesi 11:00-14:0 0 arası gelecekler. İki atölyenin mesai içi saatlerde uygun olmak ve olamayıp akşam gelmek dışında bir farkı yok. Bir taraftaki dersi kaçıranlar, aynı hafta diğer derse gelebilir tabii.  Atölyenin sonunda dileyenler elbette bir katılım belgesi alabilir ama herhalde “komikli”, iyi dilekli bir şey olur, resmi olarak bir anlamı olur mu bilmiyorum. Buluşmalar sırasında kullanacağımız bütün materyalleri, fotokopiler ve hatta not defteri de dahil olmak üzere ben hazır edeceğim. Yani yanınızda sadece bir kalem ve hevesinizle gelebiliyorsunuz.

Kadıköy Emek Tiyatrosu

İlginizi çekebilir:  Tersine Mühendislik: Yazmak için Okumak Atölyesi İçeriği

Uzunçayır Caddesi Doğançay İş Hanı No:29/1
Hasanpaşa / Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 545 73 76

https://goo.gl/maps/FzhneKjwHpx

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir