28 Ocak’ta Tersine Mühendislik Atölyesi

28 Ocakta Ankara’da başlayacak ve pazar günleri 15:00-17:00 arasında toplanacak “Tersine Mühendislik: Yazmak için Okumak” atölyesine neden gelinmesi gerektiğini bir de grafikle anlatalım istedik. Yanda grafiğimizi görüyorsunuz.

Yazarken ne yaptığını bilmek ise ilham perisi beklemek zorunda olmamak demektir.

Peki yazmak için okuduğumuz “Tersine Mühendislik Atölyesi’nde ne yapıyoruz?

Bayıldığımız yazarların o yazdıklarını nasıl yazdıkları ile ilgileniyoruz. Düşünsenize yazarlık sırları orada baktığımız sayfalarda. Hünerlerini gördükçe, ürpererek onları neden sevdiğimizi anlıyoruz.

İyi ama herkes hikâye kurabilir mi?

İnsanlığın en kadim, insanın da en uzun ömürlü hünerlerinden biri hikâye kurmak ve hikâyeyi anlamaktır. “Ce’ eee” oyunu takip edebildiğimiz ilk hikâyedir. Anne mendili kaldırır, onu kaybederiz, mendili indirir, ona kavuşuruz. Kaybetme ve bulma hikayelerine öylesine aşinayız.

Aşkı, umudu, yarını, haysiyeti kaybedip, bulma hikâyelerini bu denli sevmemizin nedeni belki de o ilk “ce’ee” oyunudur. Şimdi bu fikirle kurulmuş yüzlerce hikâyeyi, romanı, filmi düşünelim. Ne çok değil mi?

Atölyenin içeriği  bu fikirleri teknik olarak tekrarlanabilir hale getirecek şekilde metodlaştırıldı. Atölye bittiğinde, elinizde oyunları, filmleri izlemek için, romanları, öyküleri okumak için işe yarar bir alet çantanız olacak.

 

 

 

 

İlginizi çekebilir:  19 Mayıs'ta Ankara'da "Tersine Mühendislik: Yazmak için Okumak" Atölyesi Başlıyor

6 comments:

  1. Beliz Hocam, merhaba. Kasım – Aralık 2017 “Yazmak için Okumak” Atölye”sine katıldım. Katılmaya karar verirken, düşüncelerim sarkacın iki ucunda gidip geldi. Birincisi kendi tarzımı geliştirecektim. İkincisi “öküz olmak isteyen kurbağa” misali sığlaşacak, ıssızlaşacak; bildiklerimi de yazmaktan vazgeçecektim. Birincisi oldu. Eğretileme ve tekrarları daha yerinde kullandığımı fark ettim. Vaktiniz olur da siz de bakabilirseniz sevinirim. (URL: http://cerideimulkiye.com/?p=43151) 28 Ocak tarihinde başlayacak “Tersine Mühendislik Atölyesi” ne katılacağım. iyi çalışmalar.

    1. Çok teşekkürler, atölyenin işinize yaramasına ne kadar sevindiğimi anlatamam. Mail kutunuzu kontrol eder misiniz Yunus Bey?

  2. Merhaba, bu atölyeler ilgimi çekiyor. Ankara’da yaşıyorum, Ankaradaki atölyelere katılmak istiyorum. Ama keşke burada daha fazla bilgi bulabilseydim. Örneğin, bir kontenjan sınırlaması var mı? Atölye nerede uygulanacak? Ücret ne kadar olacak? Bu sorulara da cevap bulabilseydik…

  3. Beliz hanım merhaba. Kendimi ifade arzusu bende artık katlanılmaz bir hal aldı. Ankara’da yaşıyorum ve atölye yeri, ücret ve kontenjan konusunda bilgi alabilir miyim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir