Atölyelerle ilgili sorular, yanıtlar

 

 1.  Tersine Mühendislik atölyesinin adı bir garip değil mi? Değil, çünkü tam olarak bunu yapıyoruz. Yaptığımız iş yazılmış hikâyeleri, nasıl kurulduğunu görmek için sökmek. Hedef,  bu atölyede öğrendiğimiz tekniği kendi yazma deneyimimizde kullanmak.  Tıpkı bir radyo yapmak için, evdeki radyoyu söküp içine bakmak gibi. Üstelik daha az tehlikeli, orada radyoyu hiç kapatamamak var.
 2. Tersine Mühendislik atölyesi “yazarlık” anlamında uygulamalı bir atölye  mi? Hayır, değil. Önce okurluğumuzun tozunu alıyoruz, atölye süresince öykü kurmanın başka başka unsurlarını görmek için öyküler okuyup söküyoruz, birlikte. İki saatlik buluşmalar, hem genel teorik bilgileri hem de özel olarak okunan öyküye ilişkin teknik çözümlemeleri içeriyor. 
 3. Tersine Mühendislik atölyesi ne kadar zamandır sürüyor? Bu yazının güncellendiği tarihte, Mayıs 2020 itibariyle 41. grup oluşuyor. İyice kıvamını bulmuş, olgunlaşmış bir atölye yani.
 4. Hangi atölyeye önce katılmalıyım?  Önce “Tersine Mühendislik”-okurluk yani-  sonra çerçevenin biraz daha genişletildiği “Hikâyeler Nereden Geliyor?” atölyesi  sonra da daha nadiren ve dar gruplarla açılan  “Yazarlık”  atölyesi-“Artık Yazıyoruz!”- Yirmi yıllık yazarlık hocalığı deneyimimden öğrendiğim bir şey var. Yazdığımızı başkalarıyla paylaşmak, kaç yaşında olursak olalım bizi bir parça zorlar, son üç seferdir birlikte “tersine mühendislik” atölyesine katılıp da “Hikâyeler Nereden Geliyor?” devam atölyesinde serüveni sürdüren, birbirleriyle tanışıklığı olan katılımcılar birlikte kurdular yazarlık gruplarını. Ve böyle olduğunda hem ortak bir terminolojiye sahip, hem de birbiri ile belli bir yakınlık kurmuş insanların bir aradalığı ile daha verimli geçirebiliyoruz atölyeleri. 
 5. Atölyelere devam zorunluluğu var mı? Bir bakıma var tabii, neden ders kaçırasınız ki zaten. Ama artık atölye içeriği sabitlendiğinden, bir turda kaçırdığınız dersi, bir başka turda yakalayıp dinleyerek telafi edebiliyorsunuz. Edin yani. 
 6. Bu sitede bulamadığım ve öğrenmek istediğim bilgileri (ücret gibi, atölye mekânı gibi) nasıl öğreneceğim?  0530 474 73 80’e  adınızı ve ilgilendiğiniz atölye ile ilgili detaylı bilgi istediğinizi belirten bir  whatsapp mesajı yazarak.
 7. Atölyelerle ilgili bilgi almak için paylaştığınızı kişisel bilgileriniz (mail adresi, telefon gibi) başka amaçlarla kullanılmayacaktır.

 1. Merhaba Tersine Mühendislik Atölyesi Sayın Yetkilisi.

  Beliz Hoca’yı geçmişte gıyaben biliyordum. Fakat çalışmalarını yakından takip etme imkanım olmadı. Bir yılı aşkın süredir Almanya’a iltica etmiş bulunuyorum. Atölye çalışmalarınızı internet üzerinden abone olarak izleme imkanı var mı? Bunun için ne yapmam gerekiyor.

  Saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir