Beliz Güçbilmez

Uygulama Sınıfı: Artık Yazıyoruz!

Başlamasına kalan süre :

PAYLAŞ:

Üçüncü ve son aşama

Bu atölyeyi, ilk iki atölyede konuştuğumuz metodu kendi yazarlık sürecimizde sınamak için kullanıyoruz. Artık bu atölye de olabildiğince olgunlaştı, metodolojisi, adımlanışı tamamlandı. 

Üzerinde en çok duracağımız mesele metafor üretmek/bulmak. Metaforların nasıl üretildiğini birbirimizin “buluşları” üzerinden de dinleme fırsatımız olacak. Aynı terminolojiye sahip atölye katılımcıları birbirinin projesinde neyin konuşulabilir olduğunu bildiğinden tartışmaların da daha verimli bir hal aldığını göreceksiniz.  Herkesin projesi üzerine tek tek konuşuyor ve birlikte geliştiriyoruz. Bunların yanısıra, karakter, zaman kullanımı atmosferi oluşturan unsurlar, duygulanımın aktarılması gibi önemli yazı fikirlerini tartıştığımız bir teorik çerçeve de var üzerinde çalışacağımız. İlk iki atölyede üzerinde düşünme fırsatı bulduğumuz konuların nasıl işimize yaradığını göreceksiniz. 

Elbette dileyen öyküsünü yazarak çıkabilir bu süreçten.Teşvik ettiğimiz de bu.  Yani oyun, kendimizi uzun vadede, roman ya da senaryo gibi daha geniş zamana ihtiyaç duyan türlerde deneyeceksek de, sonradan roman olarak yazılacak hikâyenin öyküsünün bu  atölyede yazılmasını öneriyorum. Ama olur da hiç ısınamazsanız ya da hayat izin vermezse bu arada yazmaya, yazılanlar üzerinde tartışılırken ne kadar çok şey öğreneceğinizi göreceksiniz. Yani atölye sürecinde tamamlanmış bir öykü yazamasanız da, yazacağınız zaman işbaşına çağıracağınız notlarınız olacak elinizde. (Özellikle daha önce hiç yazmamış olanlar kaygılanmasın diye de bu not bir yandan, elimizde artık benzer durumda gelip öyküsüyle çıkan pek çok örnek var, eli değip de ya da cesarete gelip de yazamayanlar bile ne yapacaklarını bilerek çıktıklarını söylediler atölyeden. )

İkinci  aşama ‘Hikâyeler Nereden Geliyor?’ Atölyesini tamamlamış herkes katılabilir. İkinci aşamayı takip eden ilk yazarlık sınıfına katılabileceğiniz gibi, ara verip sonraki bir zamanda açılacak gruplara da dahil olabilirsiniz. Zamanlama tamamen sizin kontrolünüzde.

Atölye içeriği, her biri yaklaşık iki saat sürecek beş buluşma olarak programlanmıştır. 

Her buluşmada ilk saatin sonunda 10 dakika mola veriyoruz.

Not: Web sitesindeki yorumlar, mutlaka sosyal ağ internet portalının görüşlerini değil, yazarlarının görüşlerini yansıtmaktadır. Hakaret, küfür ve kaba ifadelerden kaçınılması talep edilir. Yorumlar filtreleme sisteminden geçip onaylanır ayrıca bildirim açıklamaları olmadan yorumları silme hakkımızı saklı tutarız.

Yorum *
Ad Soyad *
Ad soyad gizliliği *

0 Yorum