Beliz Güçbilmez

Teorik Dersler: Başlangıç Atölyesi
Tersine Mühendislik: Yazmak İçin Okumak

Kredi kartına taksit veya havale seçeneği

Başlamasına kalan süre :

PAYLAŞ:

Birinci aşama

Dört aşamalı yaratıcı yazarlık atölyesinin ilk aşaması ” Tersine Mühendislik: Yazmak için Okumak” atölyesi. Ne demek bu? Bir metotla okunduğunda “İkinci okumada kendini ele vermeyecek bir yazarlık sırrı yok” demek. Yazmak için “kendimize” değil, üretilmiş kurmacalara bakmak demek. Peki, neden okumak için bir metoda ihtiyacımız olsun ki? Nasıl şehirden uzaklaştığımızda gece göğünün yıldızlarla dolu haşmetine çarpıyorsak ve aslında hep o göğün altında yaşadığımız halde, bir kaç günlük kaçamaklar dışında bundan mahrum yaşadığımızı fark edip hayıflanıyorsak, bir kere okuyup kapattığımız, bu nedenle de aklımızda yalnızca kaba hikâyesi kalmış onca kurmacada, neleri kaçırdığımızı fark etmek ufkumuzu genişletiyor. Oradaymış ve görmemişiz. İnsan aklının müthiş tasarım yeteneğini kaçırmışız. Gözümüzle birlikte, aklımızı da köreltmişiz, üstelik okumayı, izlemeyi bırakmadığımız halde. İyi kurmacanın nasıl kurulduğunu görmek için ama bir tekniğe ihtiyacımız var. Bir alet çantasına. Bunlar olmadığında, gökten zembille inmiş gibi görünen o masif, büyük kurmacaların nerelerinden sökülebileceklerini bulamayabiliriz. Vida yerleri, ekleri ustaca gizlenmiştir. Manyetik Alan Metodu  bunun için geliştirildi. 

Bu atölye edebiyat severlere, iyi bir okur/izleyici olmak ya da yazmaya başlamak isteyenlere, halihazırda yazanlara, senaristlere, oyun yazarlarına, sinema ve tiyatro yönetmenlerine, dramaturglara yöneliktir. Yani önkoşulsuz, hangi altyapıdan gelirse gelsin, kurmacaları seven   ya da kurmaca üreten, kurmacalarla çalışan herkese açık bir program. 

Atölye içeriği, her biri yaklaşık iki saat sürecek dört buluşma olarak programlanmıştır. 

Her buluşmada ilk saatin sonunda 10 dakika mola veriyoruz.

Ocak 2023 Hafta İçi Grubu:

 

10 Ocak Salı 2023                       -  20:00-22:00 
12 Ocak Perşembe 2023          -  20:00-22:00
17 Ocak Salı  2023                     -  20:00-22:00
19 Ocak Perşembe 2023          -  20:00-22:00

 

Ocak 2023 Hafta Sonu Grubu:

 

14 Ocak Cumartesi 2023   -  20:00-22:00 
15 Ocak Pazar 2023            -  20:00-22:00
21 Ocak Cumartesi  2023  -  20:00-22:00
22 Ocak Pazar 2023           -  20:00-22:00

Her bir buluşmada Raymond Carver’ın seçtiğimiz öyküleri hakkında konuşuyoruz. Dört buluşmada beş öyküden söz edeceğiz. Öykülerin dersten önce okunmasını öneriyoruz. Beş öykü de şu kitabın içinde: 

Raymond Carver, Katedral (Çev: Ayça Sabuncuoğlu) Can Yayınları, 2014

Birinci Buluşma:  “Tüyler” (ss. 13-35): Metoda giriş/ Manyetik Alan Metodu / Ben anlatı’sının incelikleri/ “Hikâye ne zaman anlatılıyor?” sorusunun önemi /Zihnin çalışma prensipleri ile anlatıların benzerliği/  Klişe metafor/ Okurluk obezitesinden, nitelikli okurluğa geçmek/ Yeniden yazmak bahsi “yazıyı demlendirip düzeltmek” değil büsbütün baştan yazmak/ Okurluk ve izleyicik deneyimimizi kendimiz üretirken iş başına çağırma becerisi

İkinci Buluşma:  “Katedral” (ss. 211-229) Manyetik Alan Metodu’nu yeniden sınıyoruz/ Ben diye konuşan kim?/ Duyusal metaforların işleyişi/ Biçim içerik ilişkisi: Has sanat yapıtında içeriği biçimden ayırt etmenin olanaksızlığı/ Studium ve Punctum/ Kurmacalar hayatımızı nasıl değiştirir? 

Üçüncü Buluşma:  “Tren” (ss. 149-157) ve “Kompartıman” (ss. 55-65) Olimpik anlatıcı/ Tarih yazımında otoriter sesin olimpik anlatıyla benzerliği/ Olimpik anlatıcının odaklayıcı seçimi/ Odaklayıcı kullanmanın avantajları/ Sinema  edebiyat ilişkisi / Kurmacada ölçek fikri

Dördüncü Buluşma:  “Küçük İyi Bir Şey” (ss. 67-95) Münasebetsiz metafor/ Atölye içeriğine ilişkin soruların yanıtlanması/ Bundan sonra neler yapabiliriz? /Kurmacalara Neden Muhtacız? 

590 TL (KDV dahildir.)

Havale, EFT ve kredi kartına taksit seçeneği ile.

Atölye içeriği telife tabi olduğundan derslerin ses ve görüntü kaydı alınmamaktadır. 

Kaçırdığınız tek bir dersi bir sonraki grupta telafi edebilirsiniz. Telafinin sorumluluğu katılımcıya aittir. Yani, bir sonraki atölye tarihini takip etmeniz ve kaçırdığınız dersin yapıldığı gün dersten bir saat önce atölye telefonuna whatsapp mesajı attığınızda, elimizdeki yoklama listesini kontrol ettikten sonra, size ilgili ders linkini gönderiyoruz.

Kayıt olup ödeme yaptığınız halde hayat derse katılmanıza izin vermezse, kaydınızı iptal edebilirsiniz. Kayıt yaptırdığınız atölyenin son buluşmasını takip eden hafta içinde ödemeniz gönderdiğiniz hesap numaranıza iade edilir. 

-Atölye  Zoom altyapısı kullanılarak online - canlı düzenlenecektir, oturumlara katılabilmek için Zoom adlı ücretsiz uygulama telefon, tablet ya da bilgisayara indirilmiş olmalıdır.

-Oturuma katılmak için gerekli detayları ödeme onayınızdan sonra, ödeme yaparken belirtmiş olduğunuz e-posta adresinize mail gönderilecektir . Bu nedenle e-posta adresinizin güncel olması önemlidir. 

-Etkinlik saatinden 30 dakika önce oturum açılacaktır.

-Oturum başlamadan önce ve oturum sırasında herhangi bir sorun yaşarsanız bizi 05304747380 nolu atölye  telefonundan arayabilirsiniz.

-Belirtilen bilgilerin katılımcı tarafından doğru olarak verilmemesi nedeniyle katılım linki ve şifresinin size iletilememesi ve buna bağlı olarak etkinliğe katılamamanız halinde Beliz Güçbilmez Atölyeleri’nin sorumluluğu bulunmamaktadır.

Not: Web sitesindeki yorumlar, mutlaka sosyal ağ internet portalının görüşlerini değil, yazarlarının görüşlerini yansıtmaktadır. Hakaret, küfür ve kaba ifadelerden kaçınılması talep edilir. Yorumlar filtreleme sisteminden geçip onaylanır ayrıca bildirim açıklamaları olmadan yorumları silme hakkımızı saklı tutarız.

Yorum *
Ad Soyad *
Ad soyad gizliliği *

0 Yorum