Beliz Güçbilmez
Kaçırdığım dersi ne zaman ve nasıl telafi edebilirim?

Kaçırdığınız tek bir dersi bir sonraki grupta telafi edebilirsiniz. Telafinin sorumluluğu katılımcıya aittir. Yani, bir sonraki atölye tarihini takip etmeniz ve kaçırdığınız dersin yapıldığı gün, dersten bir saat önce atölye telefonuna whatsapp mesajı attığınızda, elimizdeki yoklama listesini kontrol ettikten sonra, size ilgili ders linkini gönderiyoruz.

Tersine Mühendislik atölyesi “yazarlık” anlamında uygulamalı bir atölye mi?

Hayır, değil. Önce okurluğumuzun tozunu alıyoruz, atölye süresince öykü kurmanın başka başka unsurlarını görmek için öyküler okuyup söküyoruz, birlikte. İki saatlik buluşmalar, hem genel teorik bilgileri hem de özel olarak okunan öyküye ilişkin teknik çözümlemeleri içeriyor. Aynı durum ikinci aşama olan “Hikâyeler Nereden Geliyor?” atölyesi için de geçerli. Bu iki aşama atölyenin kendine özgü okuma ve yazma metodunun kavramlarının ve yönteminin kavranması, yazarlık aşamasında kullanılacak ortak çalışılmış örneklerin oluşturulması için. Yani ilk iki aşamadaki dersler, uygulamalı ya da interaktif değil. Sadece, “Artık Yazıyoruz!” aşaması dar gruplarla ve hep birlikte çalıştığımız ve atölyeye özgü Manyetik Alan Metodu’nu hikâyeyi kurarken sınadığımız uygulamalı, interaktif, karşılıklı sohbetli aşama. 

Erkenden kayıt yaptırdığım bir atölyeye, programımın değişmesi nedeniyle katılamayacağım belli olduğunda ne oluyor?

Kayıt olup ödeme yaptığınız halde, hayat derse katılmanıza izin vermezse, kaydınızı iptal edebilirsiniz. Kayıt yaptırdığınız atölyenin son buluşmasını takip eden hafta içinde ödemeniz  gönderdiğiniz hesap numaranıza iade edilir.  

Değil, çünkü tam olarak bunu yapıyoruz. Yaptığımız iş yazılmış hikâyeleri, nasıl kurulduğunu görmek için sökmek. Hedef,  bu atölyede öğrendiğimiz tekniği kendi yazma deneyimimizde kullanmak.  Tıpkı bir radyo yapmak için, evdeki radyoyu söküp içine bakmak gibi. Üstelik daha az tehlikeli, orada radyoyu hiç kapatamamak var.

Önce “Tersine Mühendislik”-okurluk yani-  sonra çerçevenin biraz daha genişletildiği “Hikâyeler Nereden Geliyor?” atölyesi  sonra da dar gruplarla açılan  “Yazarlık”  atölyesi-“Artık Yazıyoruz!”- Yirmi yıllık yazarlık hocalığı deneyimimden öğrendiğim bir şey var: Yazdığımızı başkalarıyla paylaşmak, kaç yaşında olursak olalım bizi bir parça zorlar, bu nedenle ilk iki atölyeyi birlikte alarak hem bir terminoloji ve ilgi ortaklığı hem de ortak örneklerle sahip insanlar bir araya geldiklerinde birlikte çalıştığımız “Artık Yazıyoruz!” atölyelerinin daha verimli geçtiğini gördük. Bu bizim kuralımız oldu; dar gruplarla oluşturulan yazarlık sınıflarına katılmak için ilk iki atölyeyi almak gerekiyor.

Bir bakıma var tabii, neden ders kaçırasınız ki zaten. Ama artık atölye içeriği sabitlendiğinden, kendi grubunuzda kaçırdığınız derslerden yalnız birini, bir başka turda yakalayarak telafi edebilirsiniz. (Birden fazla ders kaçırmamaya çalışmanızı öneriyoruz. Bir haftadan fazlasının telafiye kalmasının da verimliliği düşürdüğünü fark ettik.)

Katılımcılarımızın deneyimi online atölyenin de çok verimli olduğu yönünde. Kendi evinizde, trafikle boğuşmadan, huzursuzluktan ve dikkatinizi dağıtacak unsurlardan uzak bir biçimde dersi dinleme fırsatı yarattığını söylüyorlar. 

İlk iki atölye çok büyük oranda Beliz Hoca’nın anlatımı üzerine kurulu. Her dersin sonunda katılımcılara ayrılan soru süresi dışında katılımcıların dersi not alarak dinlemesi bekleniyor. Bugüne kadar edindiğimiz atölye deneyimi, eldeki yoğun içeriğin odaklanarak kavranması için en doğru yöntemin bu olduğunu gösterdi. Bu hem katılımcıların birbirlerinden zaman çalmasını engelliyor, hem de buluşmayı olabildiğince verimli kullanmamıza olanak sağlıyor. Yani yüz yüze atölyede de online buluşmalarda da, ilk iki atölye, katılımcıların daha çok dinleyici pozisyonunda olmasını öngörüyor.

Hayır, böyle bir uygulamamız yok. Hem telife tabi içeriğin kontrolsüzce yayılmasını engellemek, hem de atölyenin  her buluşma ile gelişmeye devam etmesine engel olacak bir “sabitlenme” yaratmaması için.  Katılımcıların  derste not tutması, dersin verimliliği ve odaklanma için en iyi yöntem. Katılımcıların sonradan dönüp kendi notlarını okudukça atölyede konuşulanların tazeleneceğine ve yeni okumalara, izlemelere eşlik ederken zenginleştirici bir deneyim yaratacağına inanıyoruz. 

İhtiyaç duyarsanız, neden olmasın? Atölyenin okuma içeriği sabit, ancak her yeni buluşma ufak tefek değişikliklerle yenilenip gelişiyor, en azından -diyelim ki bir sene sonra- ilk aşamaya yeniden gelen katılımcıların beyanı bu yönde.

Aşamalar birbirini takip ediyor, bir sonraki aşamaya katılmak için bir önceki aşamaya gelme koşulumuz var. Ama her bir aşama kendi başına bağımsız ve doyurucu içeriklerle kurulmuş durumda. 

İkinci ve üçüncü aşamalara istediğiniz zaman, ister ilk aşamayı tamamlar tamamlamaz, ister kendinizce uygun bir aralıktan sonra katılabilirsiniz.

Bu siteye üye olurken onayladığınız KVKK/Kişisel Verileri Koruma Kanunu Metni’ne dayanarak size bulunduğunuz aşamada takip edebileceğiniz atölye ile ilgili duyurular gelecektir. 

İlk İki aşama duyuruları sosyal medyadan da yapılıyor, üçüncü aşama duyuruları yalnızca ilk iki aşamayı tamamlamış katılımcılarımıza atölye telefonundan gönderiliyor. 

Ocak 2022’ye  kadar atölyenin üç aşaması da online buluşmalarla yapılmaya devam edecek. 2022 yılında durumu yeniden değerlendireceğiz.

0530 474 73 80’e  telefon numarasına whatsapp mesajı atarak, destek alabilirsiniz.