Beliz Güçbilmez

Defne Halman 'Noises In My Head' ile New York'ta...https://www.hurriyet.com.tr/kitap-sanat/defne-halman-noises-in-my-head-ile-new-yorkta-42148623

Defne Halman 'Noises In My Head' ile New York'ta...https://www.hurriyet.com.tr/kitap-sanat/defne-halman-noises-in-my-head-ile-new-yorkta-42148623

Beliz Güçbilmez'in kaleme aldığı ve pandemi döneminde 'Kafamda Çıtırtılar' adıyla online olarak sahnelenen oyun 'Noises In My Head' adıyla New York'ta seyirciyle buluşuyor. Bir temizlikçinin, ‘Yılın Temizleme Aygıtı’ ödül töreninde yapmayı hayal ettiği ödül konuşmasının provasında açılan oyun, seyircisini hatırlamanın ve un mekanizmasını düşünmeye davet ediyor.

 

Beliz Güçbilmez’in kaleme aldığı ‘Noises In My Head’ adlı oyun Manfred Bormann’ın rejisi ve Defne Halman’ın yorumu ile 22 Eylül’de New York’ta Theater for the New City’de prömiyer yaptı.
Oyunun daha kısa ve online gösterim için yazılmış versiyonu ilk kez ‘Kafamda Çıtırtılar’ adıyla Mart 2021’de, pandemi günlerinde Kadıköy Emek Tiyatrosu’nun Bellek Festivali kapsamında seyirciyle buluşmuştu. Defne Halman ve Aslı Menaz’ın performanslarıyla gösterime giren oyunun yönetmenliğini Özge Erdem üstlenmişti.
New York gösterimi için Beliz Güçbilmez tarafından tiyatro sahnesine ve tek kişilik oyuna dönüştürülerek yeniden kaleme alınan metni İngilizceye Fahri Öz çevirdi, Manfred Bormann ve Defne Halman’ın masa başı çalışmalarıyla oyun son halini aldı.
Bir temizlikçinin, ‘Yılın Temizleme Aygıtı’ ödül töreninde yapmayı hayal ettiği ödül konuşmasının provasında açılan oyun, seyircisini hatırlamanın ve unutmanın mekanizmasını düşünmeye davet ediyor.
Temizlikçi kadın, kullandığı ‘deneysel hafıza dopingi’nin beklenmedik etkisiyle kendinden önceki kuşakların yıkımlarla dolu tarihini üstlenmiştir. Kişisel ve toplumsal felaketlerin yarattığı yükle baş etmeye çalışırken kurduğu ütopik ülke, halihazırda despotizmi altında yaşadığı sistem tarafından yok edilir. Ama o yok-ülkeden kurtardığı tohumlar, tiranlığın duvarında filizlenecek güçtedir.
 

NOISES IN MY HEAD

Yazan: Beliz Güçbilmez
Yöneten: Manfred Bormann
Çeviren: Fahri Öz, Manfred Bormann, Defne Halman
Sahne Tasarımı ve Çizimler: Julie Mardin
Ses Tasarımı ve Müzik: Joe Mardin
Işık Tasarımı: Omar Jaslin
Sahne Amiri: Ali Walensky

 

https://www.noisesinmyhead.com/

https://theaterforthenewcity.net/shows/noises-in-my-head/

https://www.broadwayworld.com/off-off-broadway/regional/Noises-In-My-Head-2971730

Not: Web sitesindeki yorumlar, mutlaka sosyal ağ internet portalının görüşlerini değil, yazarlarının görüşlerini yansıtmaktadır. Hakaret, küfür ve kaba ifadelerden kaçınılması talep edilir. Yorumlar filtreleme sisteminden geçip onaylanır ayrıca bildirim açıklamaları olmadan yorumları silme hakkımızı saklı tutarız.

Yorum *
Ad Soyad *
Ad soyad gizliliği *

0 Yorum