Beliz Güçbilmez

“Noises In My Head” (Kafamda Çıtırtılar) New York’ta Seyirciyle Buluşuyor/https://tiyatrodergisi.com.tr/noises-in-my-head-kafamda-citirtilar-new-yorkda-seyirciyle-bulusuyor/

“Noises In My Head” (Kafamda Çıtırtılar) New York’ta Seyirciyle Buluşuyor/https://tiyatrodergisi.com.tr/noises-in-my-head-kafamda-citirtilar-new-yorkda-seyirciyle-bulusuyor/

Beliz Güçbilmez’in yazdığı Noises In My Head Manfred Bormann’ın rejisi ve Defne Halman’ın yorumu  ile 22 Eylül’de New York’da Theater for the New City’de prömiyer yaptı.

Oyunun daha kısa ve online gösterim için yazılmış versiyonu ilk kez “Kafamda Çıtırtılar” adıyla Mart 2021’de pandemi günlerinde Kadıköy Emek Tiyatrosu’nun Bellek Festivali kapsamında seyirciyle buluşmuştu. Defne Halman ve Aslı Menaz’ın performanslarıyla gösterime giren oyunun yönetmenliğini Özge Erdem üstlenmişti.

New York gösterimi için Beliz Güçbilmez tarafından tiyatro sahnesine ve tek kişilik oyuna dönüştürülerek yeniden kaleme alınan metni İngilizceye Fahri Öz çevirdi, Manfred Bormann ve Defne Halman’ın masa başı çalışmalarıyla oyun son halini aldı.

Bir temizlikçinin, Yılın Temizleme Aygıtı ödül töreninde yapmayı hayal ettiği ödül konuşmasının provasında açılan oyun, seyircisini hatırlamanın ve unutmanın mekanizmasını düşünmeye davet ediyor.

Temizlikçi kadın, kullandığı “deneysel hafıza dopingi”nin beklenmedik etkisiyle kendinden önceki kuşakların yıkımlarla dolu tarihini üstlenmiştir. Kişisel ve toplumsal felaketlerin yarattığı yükle baş etmeye çalışırken kurduğu ütopik ülke, halihazırda despotizmi altında yaşadığı sistem tarafından yok edilir. Ama o yok-ülkeden kurtardığı tohumlar, tiranlığın duvarında filizlenecek güçtedir.

Oyunun Künyesi:

Yazan: Beliz Güçbilmez

Yöneten: Manfred Bormann

Çeviren: Fahri Öz, Manfred Bormann, Defne Halman

Sahne Tasarımı ve Çizimler: Julie Mardin

Ses Tasarımı ve Müzik: Joe Mardin

Işık Tasarımı: Omar Jaslin

Sahne Amiri: Ali Walensky

 

İlgili bağlantılar:

https://www.noisesinmyhead.com/

https://theaterforthenewcity.net/shows/noises-in-my-head/

https://www.broadwayworld.com/off-off-broadway/regional/Noises-In-My-Head-2971730

 

 

Not: Web sitesindeki yorumlar, mutlaka sosyal ağ internet portalının görüşlerini değil, yazarlarının görüşlerini yansıtmaktadır. Hakaret, küfür ve kaba ifadelerden kaçınılması talep edilir. Yorumlar filtreleme sisteminden geçip onaylanır ayrıca bildirim açıklamaları olmadan yorumları silme hakkımızı saklı tutarız.

Yorum *
Ad Soyad *
Ad soyad gizliliği *

0 Yorum