Beliz Güçbilmez

Murakami’den yazarlık dersi

Murakami’den yazarlık dersi

Murakami, İmkânsızın Şarkısı’nda şöyle yazar:

“Çok zaman önce, henüz gençken ve anılarım tazeyken, olan biteni anlatmayı birkaç kez denedim. Ama, o dönemde bunu yapamadım bir türlü. Biliyordum, ilk satırı yazabilseydim gerisi kendiliğinden gelecekti, ama başaramıyordum bu ilk satırı yazmayı. Her şey fazlasıyla belirgindi, açıktı ve nereden başlayacağımı bilmiyordum. Nasıl bir harita, aşırı ayrıntılı olduğunda pek işe yaramazsa, öyleydi işte. […] Ve sanıyorum ki, Naoka’yla ilgili anılarım her geçen gün biraz daha silindikçe, onu gitgide daha iyi anlıyorum.”

İlk satırı yazsaydı gerisinin geleceği bir “zannetme” elbette. Ama şu, büyük ders yazarlar için; bir harita aşırı ayrıntılı olduğunda, haritada kayboluruz. Yalınlaşmak tercih değil, zorunluluktur. Basit değil, kolay değil, yalın.

Not: Web sitesindeki yorumlar, mutlaka sosyal ağ internet portalının görüşlerini değil, yazarlarının görüşlerini yansıtmaktadır. Hakaret, küfür ve kaba ifadelerden kaçınılması talep edilir. Yorumlar filtreleme sisteminden geçip onaylanır ayrıca bildirim açıklamaları olmadan yorumları silme hakkımızı saklı tutarız.

Yorum *
Ad Soyad *
Ad soyad gizliliği *

0 Yorum