Beliz Güçbilmez

İnsanlığın ortak kütüphanesinin paha biçilmez kaynağına ihanet ve sadakatle

İnsanlığın ortak kütüphanesinin paha biçilmez kaynağına ihanet ve sadakatle

Görsel Behtash Sanaeeha ve Maryam Moghadam'ın "Ballad of a White Cow" (2021) filminden.

Bir kurmacada kederli bir kadın bir istasyonda öylece duruyor ve önünden bir tren geçiyorsa, oradan hep Anna Karenina romanı da geçiyordur. Bu hafta "klasikleri nasıl yeniden yazarız?" sorusuyla cebelleştiğimiz "Yeniden Yazıyoruz" atölyesinin ikinci buluşması var.

İnsanlığın ortak kütüphanesinin paha biçilmez kaynağına hürmetle, hayretle, ihanetle, sadakatle çalışırken bir yandan da korkunç haberler çevreliyor hepimizi. Dünya yeni bir deliriumun eşiğinde sallanıyor. Aklımız yettiğinden beri Ortadoğu’da ve kendi memleketimizde gördüklerimize şimdi başka fotoğraflar da ekleniyor. Anna Karenina'yı kaldıran Netflix ya da bugün Kiev'de bir kontrol noktasında barikattaki lastikleri yakmak için kullanılmak üzere yığılmış komünist damgası yemiş Rusça kitapları gösteren o fotoğraf. Sürgünler, nereye çıktığı belirsiz insani koridorlar, derilerinin rengi yüzünden kapılardan çevrilenler, ölenler, öldürenler, öldürmeye hevesliler….Sanatçılar beyan vermeye zorlanıyor, işlerinden oluyor, engelleniyor. Aynı sağcı, liberal popülizm hem "duyarlılık" alanlarını üretiyor, hem tüketiyor, hem paraya tahvil ediyor. Oralardan edinilmiş, adına duyarlılık denilen tartışılmaz saplantılar dünyayı karartıp duruyor. Herkesin bu kadar "hassas" olduğu bir dünyada bu kadar acı, yok sayılma, yalnızlık neden var diye sorarak başlayabiliriz.

Bütün dünyanın bir sosyal medya linç meydanı haline geldiği bu çağın yüzeysel popülizmine karşı aklı, sağduyuyu, bilgiyi ve eğitimi yükseltebiliriz hâlâ. Ben soluğum yetene kadar bunu yapacağım. Zaten elimden başka bir şey de gelmiyor.

Ve tabii ki 8 Mart'ımızı sarılarak, haykırarak, şarkı söyleyerek, inat ve itiraz ederek, biat etmeyerek kutluyor, kutluyorum. Daha iyi bir dünya için çalışan, didinen herkesin önünde saygıyla eğiliyorum.

Not: Web sitesindeki yorumlar, mutlaka sosyal ağ internet portalının görüşlerini değil, yazarlarının görüşlerini yansıtmaktadır. Hakaret, küfür ve kaba ifadelerden kaçınılması talep edilir. Yorumlar filtreleme sisteminden geçip onaylanır ayrıca bildirim açıklamaları olmadan yorumları silme hakkımızı saklı tutarız.

Yorum *
Ad Soyad *
Ad soyad gizliliği *

0 Yorum