Beliz Güçbilmez

İyi yorum, hayat kurtarabilir.

 İyi yorum, hayat kurtarabilir.

Diogenes Laertius’un “Ünlü Filozofların Yaşamları ve Öğretileri” kitabının Zenon bölümünde şöyle bir not aktarılır; Zenon kendisi için en iyi hayat biçiminin ne olduğunu sormak üzere kâhine gider. Tanrı, Kâhin aracılığıyla ona şu mesajı gönderir: “hayatını en iyi şekilde yaşamak istiyorsa; etini cesetlerinki ile karıştırsın." Zenon bu mesajdan, antik metinleri okuyarak yaşaması gerektiği sonucunu çıkartır.

Belki de kâhinin kastettiği Silenos'un Midas'a yanıtı gibiydi.  Nietzsche’den okuyoruz; “İnsan için en iyi, en arzu edilen şey nedir?” diye soruyor Midas. Aldığı dehşet yanıt şu; “Ey zavallı yaratık; bir günlük ömrü olan, rastlantının ve acının çocuğu olan sen, ne diye duyması senin için en korkunç şeyi söyletmeye çalışıyorsun? Senin için en iyi şey, senin açından bütünüyle ulaşılmaz şeydir; hiç doğmamış olmak, hiç olmamış olmak, hiç olmak. Bu durumda ikinci en iyi şey de bir an önce ölmektir.” (Evet heykeldeki kompozisyonda Silenos, bebek Dionysos'u kucaklamış şefkatli biri gibi görünüyor ama Midas aynı şefkatten nasibini alamayacak. Malum söz oyunu ile Midas'ın "tuttuğunun altın olmasını" sağlayacak daha)

Yani, “etini, cesetlerinki ile karıştır” demesi “bir an önce ölme” tavsiyesidir belki de.  Kehanetlerin asap bozucu  yanı bu işte. Az söylemek. Bunun için İngilizceden gelen bir sıfat var: Lakonik. Ağzından, dirhemle laf çıkanlar için kullanılan bir sıfat… Kökeni Spartlılar. Platon övdüğüne göre pek matah bir şey de değil üstelik. Ama şunu yapıyor Zenon, kendi hayatını o yorum üzerine kuruyor, okumakla geçen bir ömrü kâhinin sözüyle meşrulaştırıyor. İyiye yormak dedikleri bu olsa gerek. Ezcümle; iyi yorum, hayat kurtarabilir.

 

Not: Web sitesindeki yorumlar, mutlaka sosyal ağ internet portalının görüşlerini değil, yazarlarının görüşlerini yansıtmaktadır. Hakaret, küfür ve kaba ifadelerden kaçınılması talep edilir. Yorumlar filtreleme sisteminden geçip onaylanır ayrıca bildirim açıklamaları olmadan yorumları silme hakkımızı saklı tutarız.

Yorum *
Ad Soyad *
Ad soyad gizliliği *

0 Yorum