Beliz Güçbilmez

Benjamin Button'u seyrettim tekrar. O kadar sevdiğim filmin efsane açılış hikâyesini unutmuş olmanın gafleti. Kör saatçinin oğlu savaşta ölür. Yıl 1918. Tren garına asılacak o devasa saati yapmaktadır. Açılış günü gelir. Saatin önündeki perde iner. Kalabalıktan biri saati işaret ederek haykırır: "Saat ters işliyor!" "Öyle olsun istedim" der saatçi. "Belki böylece savaşta ölen çocuklarımız için zamanı tersine çevirebiliriz." Unutmak büyük bela. Unutamayalım.

Bu arada Fitzgerald'ın aynı adlı öyküsünün muazzam bir serbest uyarlamayla Eric Roth tarafından senaryolaştırıldığını ekleyeyim. Sırf bunun için karşılaştırmalı bir okuma yapılabilir. Mesela saat bahsi harika bir açılış sekansı olarak filmin dış çercevesinden sonra iç hikâyenin girişine Roth tarafından eklenmiştir.

Not: Web sitesindeki yorumlar, mutlaka sosyal ağ internet portalının görüşlerini değil, yazarlarının görüşlerini yansıtmaktadır. Hakaret, küfür ve kaba ifadelerden kaçınılması talep edilir. Yorumlar filtreleme sisteminden geçip onaylanır ayrıca bildirim açıklamaları olmadan yorumları silme hakkımızı saklı tutarız.

Yorum *
Ad Soyad *
Ad soyad gizliliği *

0 Yorum