Beliz Güçbilmez

Dünya Öykü Günü vesilesiyle

Dünya Öykü Günü vesilesiyle

Dünya Öykü Günü. 14 Şubat.

Neredeyse öykü kurmaktan, öykü okumaktan, nasıl kurulduklarını anlatmaktan başka pek bir şey yapmadığım bir yıl geçirdim. Öykülerle ilgilenen, yazmak ya da daha iyi okumak isteyen insanlarla karşılaştım. Öyle sanıyorum ki pek çoğunun öyküye bakışları da değişti bu atölyeler sayesinde. Biraz da bu nedenle Dünya Öykü Günü ile daha önceki yıllarda olmadığı kadar doğrudan ilgili hissettim kendimi.

 

Öykü ile hikâye ayrımını tutmayı seviyorum. Romanın ya da filmin de bir hikâyesi var ama burada kast ettiğimiz bir form. Bu aralar yazarken de, okurken de, atölye buluşmalarında anlatırken de içinde dönüp durduğum dünya olarak öykü. Aslında bu benzetmenin âlâsını Cortazar yapıyor Edebiyat Dersleri’nde. (Everest Yayınları, çev. Süleyman Doğru)

“Yüzeyindeki sonsuz sayıda noktadan her birinin görünmez merkez noktaya eşit mesafede olması anlamında en kusursuz geometrik biçim” diye tanımlayıp “öykü bir küredir” diyor.

Kapalı bir yapı, başlangıcını yutan bir final belki. Başlangıcın sonu çoktan içermesi. Fakat küre. KÜRE. Evet dünya. Dünya Öykü gününde, öykünün küreselliğini de “dünyeviliğini de” kutlamalıyız gibi geliyor bana. Her seferinde az söyleyip çok anlatmayı, bir kaç notaya dokunup bir senfoniyi dinletmeyi başarmasındaki müthiş hüner, aklımı başımdan alıyor. Bir romanın özeti ya da kabataslağı değil, kendi başına bir mikro dünya olarak öykü gününü, öykünün dünya olma gününü, o küreyi kuranları, dünyayı, ilk kez dünya küresi görmüş bir çocuğun heyecanıyla bize göstermesini sağlayanların aklını, becerisini yücelterek kutluyorum. Gelecek pazartesi başlayacak yeni atölyeye dek, bu hafta yeni öğrendiklerim üzerine yoğunlaşacağım ben de, yeni bir öyküye başlamayı ve bitirmeyi hayal edeceğim. Öykülerin en çok biçimine çalışarak ve o biçimi görmeyi öğreterek, o küreselliğin hesaplarına dalacağım. Ezcümle bu dünyanın içinde dönmeye, çıkıp dışından bakmaya devam edeceğim. “Dünya” Öykü Günü kutlu olsun.

Not: Web sitesindeki yorumlar, mutlaka sosyal ağ internet portalının görüşlerini değil, yazarlarının görüşlerini yansıtmaktadır. Hakaret, küfür ve kaba ifadelerden kaçınılması talep edilir. Yorumlar filtreleme sisteminden geçip onaylanır ayrıca bildirim açıklamaları olmadan yorumları silme hakkımızı saklı tutarız.

Yorum *
Ad Soyad *
Ad soyad gizliliği *

0 Yorum